Optyk – Zegarmistrz

Adres
ul. Bolesława Chrobrego 36
Projekt witryny
Marta Sieczkowska
Zakres działań
wyklejka, elewacja, szyld, kaseton
Materiały
folia, farba elewacyjna, pcv
Rok
2020/2021

Na Nadodrzu, przy ulicy Chrobrego, znajduje się tradycyjny zakład zegarmistrzowski, a zarazem salon optyczny prowadzony przez rodzinę Wojtkowiak. To biznes z bardzo długą tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Gdy po raz pierwszy weszliśmy do salonu, nasz wzrok od razu powędrował w stronę dyplomów, które wiszą na ścianie. „80 lat Tradycji Rzemieślniczej Rodziny Wojtkowiak w zawodach Zegarmistrz, Optyk, Złotnik.” – czytamy na jednym z wyróżnień. Naszą uwagę przykuła też nominacja z lat 70′ za najładniejszą aranżację witryny. 

Właściciele lokalu od dawna nie remontowali elementów witryny z powodu braku czasu. Pani Małgorzata – współwłaścicielka- dbała jednak o to, by aranżacje w oknie zmieniały się wraz z nowym sezonem lub okolicznościowymi wydarzeniami. Naszym celem było odświeżenie elewacji, która niestety pokryta była licznymi bazgrołami, zadbanie o kaseton i namalowanie szyldu, którego od dawna brakowało. Dodatkowo projektantka – Marta Sieczkowska, zaprojektowała znak łączący dwa obszary działalności rodziny Wojtkowiak –  zegarmistrzostwo i optykę. Tak powstał element wiszący wewnątrz witryny, który przyciąga uwagę, a jednocześnie umożliwia właścicielce dalsze jej aranżowanie.

Projekt

„Inspiracją był charakterystyczny profil zakładu – OPTYK – ZEGARMISTRZ. Już samo to nietypowe połączenie było dla mnie bazą do zbudowania jakiejś ciekawej, wyróżniającej się graficznej interpretacji.” – Mówi Marta Sieczkowska – projektantka. „Brałam też pod uwagę elewację, chciałam żeby to wszystko współgrało. Zakład łączy w sobie wieloletnią tradycję praktyki zegarmistrzowskiej ojca i punktu usługowego córki – optyka. Takie połączenie skojarzyło mi się z konkretną estetyką: minimalistyczną, prostą, ale nie sugerującą wysokich cen, nie dającą poczucia luksusu.

Realizacja

Praca nad witryną przebiegała bardzo płynnie. Właściciele byli zaangażowani, a jednocześnie obdarzyli nas dużym zaufaniem. To dzięki tak dobrej współpracy udało nam się bardzo małym kosztem upiększyć witrynę. „Kiedy montowaliśmy w oknie duże okulary z tworzywa pcv (logo zakładu), właściciel bardzo nam pomógł podpowiadając jak wszystko dobrze wymierzyć. Sam też zawiązał profesjonalne węzły na żyłce. Byliśmy pod wrażeniem jego ogromnej sprawności manualnej
i zmysłu praktycznego.” –
Wspomina Marta. Drogą współpracy udało się również pomalować elewację. Właściciele przygotowali podkład w oparciu o kolor, który przygotowała projektantka, natomiast ekipa Dobrego Widoku zajęła się malowaniem szyldu. Napis to ręczna robota projektantki – Marty i kuratorki Dobrego Widoku – Zuzy Wollny. Akcja nie przebiegłaby tak sprawnie, gdyby nie wsparcie zaprzyjaźnionego nadodrzańskiego studia – Kolektyf i użyczenie nam profesjonalnego rusztowania.

Jak wyglądał proces projektowania?

„Przebiegł bardzo szybko” – wspomina Marta. – „Na początku szukałam inspiracji w różnych materiałach wizualnych – współczesnych i takich sprzed lat, ale pomysł tak naprawdę przyszedł mi do głowy już na samym początku. Punktem wyjściowym był znak firmowy – połączenie okularów i zegara. Od razu nasuwało mi się na myśl coś geometrycznego, technicznego, ale też neutralnego. Kolory dobrałam tak aby współgrały z oprawą okna i częścią fasady należącą do lokalu.”

Nowa witryna na ulicy Chrobrego wyróżnia się na tle innych swoją schludnością i prostotą. Lokal zyskał większą widoczność dzięki malowanemu szyldowi. To co cieszy najbardziej to fakt, że udało nam się wykorzystać stary kaseton. Zamiast wyrzucać, nasza ekipa wyczyściła go i umieściła nową wyklejkę, która pasuje do reszty identyfikacji i jest o wiele bardziej czytelna niż poprzednia. Obserwujemy jak przechodnie przyglądają się nowej elewacji, która cieszy nie tylko właścicieli, ale też stałych klientów. W trakcie malowania szyldu, starszy Pan zaczepił nas i poprosił żeby przed napisem “Optyk Zegarmistrz” dopisać jeszcze “NAJLEPSZY!”.

Nie zrobiliśmy tego, bo nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że rodzina Państwa Wojtkowiaków zna się na tym fachu najlepiej!

Powiedz o tym innym!

Chcesz zmienić widok?

Projektujesz i chcesz wesprzeć Wrocław swoim talentem? A może jesteś przedsiębiorcą
i czujesz, że Twój widok trzeba zmienić?

Skontaktuj się z nami