Czytaj i jedź – ledon

Adres
ul. Świdnicka 49
Projekt witryny
Alicja Chojnacka
Zakres działań
ledon
Materiały
-
Rok
2020/2021

Jazda bez czytanki? Nie na KDMie! Ledon Czytaj i jedź to kolejna nasza realizacja pod arkadami we Wrocławiu. Projekt powstał we współpracy z dwoma biznesami, które pomimo innego obszaru działalności miały podobny pomysł na reklamę.

Maciej Myszko to człowiek o niezwykłej energii. Nasze pierwsze spotkanie wypadło tuż przed Bożym Narodzeniem 2019 w NOT, podczas gali z okazji rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszą witrynę świąteczną – Witryna na Gwiazdkę. Miałam okazję wręczyć mu wtedy wyróżnienie za fantastyczną aranżację w oknie wystawowym – rower skrzyżowany z nartami zamienił się tam w sanie Mikołaja pełne świątecznych prezentów dla rowerowych maniaków. Łatwo policzyć, że od tego momentu, do czasu, w którym możemy dumnie zaprezentować ledon reklamujący nie jeden, a dwa lokale, mijają dwa lata. To pokazuje determinację właściciela firmy, przekonanego o tym, że o estetykę warto zadbać mimo wszelkich przeciwności natury finansowej czy biurokratycznej.

Neonowe tradycje

KDM, czyli Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa, to prawdziwe epicentrum neonowej eksplozji z czasów PRLu. Do tej pory zachowali się dwaj dumni reprezentanci tamtego okresu – znany wszystkim Złodziej z PKO oraz pełen zawijasów DAES, który wtedy był jeszcze DESĄ. Jednak cieni liter z niezachowanych neonów znajdziemy na placu Kościuszki znacznie więcej – na elewacjach wokół można oszukać ślady po Empiku, znajdziemy napis KDM pozbawiony dopisku “bar kawowy”… Wiedzieliśmy więc wszyscy niemal od początku, że pod Arkadami musimy zaszaleć i stworzyć neon, który – tak jak w PRLu – nie tylko reklamowałby sklep, ale także miał wartość artystyczną, ukryty żart; który mógłby puścić oko do przechodnia. Tym bardziej, że musieliśmy czymś rozświetlić ciemną wnękę pomiędzy dwoma sklepami – Książnicą, najstarszą księgarnią we Wrocławiu, oraz właśnie Rowerami Stylowymi. 

Dobre sąsiedztwo

O tym, że dobrze żyć z sąsiadami, wiemy wszyscy nie od dziś. Zwłaszcza, kiedy projekt to coś więcej, niż pożyczenie szklanki cukru. Kierowniczka Książnicy, pani Anna, i szef Rowerów Stylowych, Maciej Myszko, od dawna zgadzali się, że wnęka pomiędzy ich sklepami mogłaby wyglądać lepiej i być lepiej oświetlona. Teraz nadarzyła się okazja, żeby dzięki współpracy obu sklepów powstał projekt, który załatwiłby oba problemy za jednym zamachem, przy okazji dodając lokalom elegancji, szyku i świeżości. Zwłaszcza, że oba lokale mają długie tradycje – Rowery są związane z Wrocławiem od lat 20-tu, Książnica odkąd tylko najstarsi wrocławianie pamiętają. To należało uczcić w najlepszym KDM-owskim stylu!

Projekt

Ledon Czytaj i Jedź to projekt autorstwa Alicji Chojnackiej. ”Współpraca z właścicielami lokali była bardzo owocna” – wspomina projektantka – “Od samego początku mieliśmy wspólną wizję czegoś nowoczesnego, charakterystycznego i efektownego.” 

Pusta ściana między wejściami do lokali prosiła się o zagospodarowanie. Idealnym rozwiązaniem było przygotowanie wspólnej reklamy dla obu biznesów. Ważną wytyczną była: widoczność. – – “Wejście do sklepu znajduje się we wnęce pod arkadami, dlatego zależało nam, aby witryna była widoczna zarówno przez samochody przejeżdżające wzdłuż ulicy Świdnickiej jak i przechodniów pod arkadami.” – opowiada projektantka.

Co było największym wyzwaniem dla projektantki? “ Jak połączyć teoretycznie dwie różne działalności.” – mówi Alicja – “Forma ledonu wpisała się tutaj idealnie i pozwoliła nam uzyskać oczekiwany efekt. Dzięki współpracy tych dwóch przedsiębiorców, zaprojektowałam ledon, który łączy ich specjalizacje.”

Realizacja

Dlaczego ledon a nie neon? Choć chcielibyśmy wiernie podążać ścieżką tradycji szklanych rurek wypełnionych kolorowym gazem, niestety musieliśmy spojrzeć na sprawę realistycznie. Wykonanie neonu tej wielkości, świecącego w dwóch fazach, po prostu przerastało nasze wspólne możliwości finansowe. Tymczasem ledon łatwiej konserwować i jest po prostu tańszy. Jego wykonanie zleciliśmy jednak specjalistom od wrocławskich neonów, którzy dbają choćby o galerię neonów na Ruskiej – stąd mieliśmy pewność, że efekt będzie imponujący! 

Powiedz o tym innym!

Chcesz zmienić widok?

Projektujesz i chcesz wesprzeć Wrocław swoim talentem? A może jesteś przedsiębiorcą
i czujesz, że Twój widok trzeba zmienić?

Skontaktuj się z nami