Jak pracuje projektant / ka?

10 lip 2021
Prawo

Oczywiście każdy projektant i każda projektantka ma swój własny model pracy tak samo, jak unikatowy jest jego / jej styl. W Dobrym Widoku staramy się jednak nadać temu złożonemu procesowi ramy, tak aby przedsiębiorcy mogli pełniej w nim uczestniczyć i aby byli spokojni o rezultat zgodny z ich oczekiwaniami.

01. Brief, czyli badanie potrzeb

Zawsze zaczynamy od rozmowy i dobrą praktykę dialogu utrzymujemy do samego końca. Na pierwszym spotkaniu projektanta / tki z przedsiębiorcą staramy się lepiej poznać – pytamy o potrzeby, wyobrażenia, oczekiwania. Upewniamy się, które elementy wystroju mają lub mogą być zmienione. Badamy co się podoba, a co nie, jaki kierunek przemiany chciałby wybrać przedsiębiorca.

02. Moodboard czyli inspiracje

Projektant / ka przygotowuje moodboard – zestawienie fotografii innych realizacji pasujących do wizji przedsiębiorcy, tak, aby mieć pewność, że się dobrze zrozumieliśmy. Moodboard ma oddać klimat, kierunek, który wspólnie obierzemy, ma zainspirować zespół, którym jesteśmy na czas projektowania – pokazać co się da zrobić i jakie są trendy.

03. Wstępny szkic

Kiedy ogólny kierunek jest już jasny, projektant / ka przygotowuje szkic. Zazwyczaj na tym etapie wizualizujemy jak wyglądałaby witryna bez elementów reklamowych, które uważamy za zbędne. Często na „wyczyszczoną” fotografię witryny projektant / ka nanosi swoje własne pomysły, szuka formy, która pozwoliłaby przekazać to, co przedsiębiorca chce komunikować swoim oknem wystawowym.

04. Konsultacjeznowu!

Będziemy powtarzać do znudzenia – dialog! Projektowanie nie jest sztuką, która powstaje w zaciszu pracowni i odzwierciedla tylko to, co artyście w duszy gra. To sztuka użytkowa, a jako taka musi odpowiadać na konkretne potrzeby i spełniać określone normy – tylko wtedy ma prawdziwą wartość. Tak więc projektant / ka konsultuje z przedsiębiorcą swoje zwizualizowane pomysły na każdym etapie pracy.

05. Czas na projekt

Projektant / ka przygotowuje projekt na bazie wszystkich wcześniejszych ustaleń. Przedsiębiorca ma prawo zgłosić do niego zestaw poprawek dwukrotnie. Ale to nie wszystko! Czy wspominaliśmy, że jesteśmy zespołem? Wszyscy projektanci i projektantki tworzą grupę i współpracują z kuratorką. Ta grupa stwarza przestrzeń wymiany doświadczeń – pomaga sobie wzajemnie, wspiera, krytykuje i daje dobre rady. Dzięki temu wiemy, że projektujemy najlepiej jak się da.

06. Finalizujemy

Przygotowujemy finalny projekt do realizacji. Na tym etapie nie ma już możliwości wprowadzania poprawek. Projektant / ka przygotowuje pliki realizacyjne – takie, na których podstawie wykonawcy opracują szablony, druki, wytną folię czy litery, dobiorą kolory farb itd. To moment, w którym kończy się praca projektanta a zaczyna realizacja – teraz projektant staje się wsparciem i konsultantem / tką dla wykonawcy, czasem osobiście nadzoruje prace na elewacji.

Powiedz o tym innym!

Chcesz zmienić widok?

Projektujesz i chcesz wesprzeć Wrocław swoim talentem? A może jesteś przedsiębiorcą
i czujesz, że Twój widok trzeba zmienić?

Skontaktuj się z nami