04. Dobra edukacja dizajnu

16 wrz 2020
Prawo

 

Magadalena Kreis i Natalia Romaszkan, czyli dodizajnu opowiadają o dobrej edukacji plastycznej.


02:37 Czym jest projekt edukacyjny dodizajnu i czy dzieci wiedzą czym jest dizajn?
06:12 Jak mogłaby wyglądać edukacja plastyczna w szkołach?
10:43 Co daje współpraca i dlaczego warto pozwalać dzieciom na projektowanie?
13:23 Spacer po mieście jako narzędzie edukacyjne i projektowanie szyldów przez dzieci.
19:04 Co dzieci myślą o mieście i jak się im z niego korzysta?


Czym jest edukacja dizajnu?

O edukacji graficznej i projektowej najmłodszych rozmawiałem z dodizajnu, duetem zajmującym się artystyczną edukacją dla dzieci.


Z kim rozmawiamy?

Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan nie są projektantkami, architektkami, graficzkami, ani siostrami. Poznały się na wrocławskim kulturoznawstwie w 2009 roku. Od tego czasu – wspólnie, ale też czasem osobno – wymyślają i realizują projekty i działania związane nie tylko z dizajnem. Entuzjastki turystyki warsztatowej, małych miasteczek i dużej ilości jedzenia.

Razem stworzyły stronę dodizajnu.pl, która jest bazą wiedzy i scenariuszy na działania dotyczące dizajnu, przygotowaną z myślą o dzieciach i ich bliskich – rodzicach, opiekunach, nauczycielach. Magdalena i Natalia dzielą się na niej opracowanymi przez nie tekstami oraz przetestowanymi pomysłami na warsztaty odnoszące się do różnych dziedzin projektowania.


O czym rozmawiamy?

Rozmawialiśmy o tym, jak przeprowadzić dobre warsztaty edukacyjne, jak na miasto patrzą dzieci i dlaczego przestrzeń powinna być jak najbardziej dostępna dla najmłodszych. Na co zwracać uwagę podczas spacerów i w jaki sposób my, dorośli możemy pokazać dzieciom dobrze przykłady o plastyce i projektowaniu przedmiotów życia codziennego.


Pytanie i odpowiedź

[Jacek Sterczewski]
Jak mogłaby wyglądać edukacja plastyczna w szkole? 

[Magadalena Kreis]
Myślę, że połączenie zajęć praktyczno-technicznych i plastyki, oraz takiej lekcji wrażliwości i świadomości przestrzeni, to byłoby chyba najlepsze połączenie, które miałoby szansę wnieść jakąś większą wiedzę o tym, jak żyjemy, jak chcemy żyć. W takim sensie naszego otoczenia. Jakimi rzeczami chcemy budować naszą codzienność po prostu. Z której chcemy korzystać w sposób przyjazny, przyjemny i wygodny. 

[Natalia Romaszkan]
Wydaje mi się, ze tutaj też warto powiedzieć wszystkim, którzy nie są na bieżąco z polską edukacją, że słowo projektowanie, dizajn, projektant, wzornictwo – nie istnieje w polskiej szkole. Ani na historii, na technice, na polskim, na żadnym przedmiocie tego nie ma. Po prostu nie mówi się o tym, co najbliższe. Nie chcę kwestionować tego, że dzielenie pisemne jest mniej ważne, ale mam poczucie, że jest nieco dalej niż nasze najbliższe otoczenie, to jak ono funkcjonuje. A pamiętajmy, że wiedząc jak ono działa i jak funkcjonuje jesteśmy bardziej świadomymi konsumentami, co przekłada się też chodźby na przykład na nasz wpływ na środowisko. Jesteśmy bardziej świadomymi też mieszkańcami miasta. Można nawet powiedzieć, że gdzieś tam w perspektywie: lepszymi obywatelami, jeśli zadajemy sobie pytanie jak to miasto funkcjonuje, czy chciałbym chciałabym, żeby funkcjonowało inaczej i dlaczego.


Co więcej na ten temat?

Temat tworzenia kultury i włączania do dizajnu był poruszany również podczas dyskusji z cyklu “Rozmowy z widokiem na… miejskie zaangażowanie” o którym rozmawiali Krzysztof Ziental i Piotr Szymański – a pytania zadawała Zuza Wollny.

 

 


 

 

Powiedz o tym innym!

Chcesz zmienić widok?

Projektujesz i chcesz wesprzeć Wrocław swoim talentem? A może jesteś przedsiębiorcą
i czujesz, że Twój widok trzeba zmienić?

Skontaktuj się z nami