Eureka! Kołłątaja żąda odkrycia!

06 sie 2021
Prawo

Podczas pandemii przypomnieliśmy sobie jak ważne są sąsiedzkie relacje, jak wiele zależy od życzliwości, empatii i jak wiele możemy otrzymać od naszej osiedlowej społeczności. Skoro na nowo odkryliśmy Amerykę (Eureka!) – warto pielęgnować to doświadczenie, tak by pozostało z nami na dłużej.

Wychodzimy na ulicę Kołłątaja: z wierzchu hałaśliwą i ruchliwą, w środku pełną podwórkowych ostoi, zakamarków i powojennych budynków-perełek, a przede wszystkich potencjału, który tylko czeka na odkrycie (Eureka!).

W przeszłości – budynkach i opowieściach – wspólnie z mieszkańcami poszukamy rozwiązań dla przyszłości, zostawimy ślad i przedstawimy manifest dla wszystkich przemierzających trasę Dworzec-Centrum.

W sierpniu poznamy się lepiej z mieszkańcami i z samą ulicą podczas pikniku sąsiedzkiego i spaceru architektonicznego po powojennym budownictwie. 

We wrześniu i październiku zaprosimy do wspólnego projektowania – tematem będzie architektura, typografia i…relacje. Razem – poprzez litery, obiekty przestrzenne, farbę i ceramikę – zmienimy przestrzeń Kołłątaja i pozwolimy wybrzmieć głosowi mieszkańców i użytkowników ulicy. 

Dwa projekty Fundacji Dom Pokoju – Dobry Widok i Inne Centrum – łączą siły i umiejętności, by odkryć na nowo ulicę Kołłątaja, zobaczyć ją oczami architektów, artystów, projektantów a przede wszystkim jej mieszkańców i mieszkanek.

Dlaczego Eureka?

Nazwa projektu nawiązuje do dawnej księgarnii zlokalizowanej kiedyś przy ul. Kołłątaja , która dała też nazwę przystankowi tramwajowemu zlokalizowanemu w pobliżu. Dziś ani jednego, ani drugiego już nie ma – nazwa nawiązuje więc do słynnego okrzyku, który towarzyszy każdemu odkrywcy, a takim na ulicy Kołłątaja naszym zdaniem trzeba koniecznie zostać.

W ramach projektu ”Eureka” odbędą się warsztaty i wydarzenia skierowane zarówno do mieszkańców_nek ul. Kołłątaja i okolic jak i do wszystkich Wrocławian i Wrocławianek.

Finałem działań będą wykonane wspólnie z uczestniczkami i uczestnikami warsztatów interwencje artystyczne w przestrzeni ulicy Kołłątaja i najbliższej okolicy.

HARMONOGRAM

Spacer architektoniczny z Michałem Dudą: sobota, 21.08.2021, 11:00

Spacer szlakiem wrocławskiej architektury powojennej na ul. Kołłątaja i okolicach. Podczas spaceru odwiedzimy m.in. pierwszą we Wrocławiu tysiąclatkę – Szkołę podstawową nr 71, Mezonetowiec czy Trzonolinowiec. Wiele budynków mieszkalnych przy ul. Kołłątaja powstało przy udziale znanej wrocławskiej architektki Jadwigi Grabowskiej – Hawrylak. Przyjrzymy się tej postaci bliżej oraz dowiemy się więcej o powojennym Wrocławiu i jego odbudowie.  Spacer poprowadzi Michał Duda z wrocławskiego Muzeum Architektury.

Piknik podwórkowy dla mieszkańców i mieszkanek + sąsiedzki zakład fotograficzny: niedziela, 22.08.2021

Wydarzenie dedykowane mieszkańcom i mieszkankom ulicy Kołłątaja. Spotykamy się by lepiej poznać się z ludźmi i ulicą, zrozumieć perspektywę mieszkańców na otaczającą ich przestrzeń i po prostu porozmawiać. Podczas pikniku będzie można zrobić sobie zdjęcie z sąsiadem, sąsiadką i nie tylko… 

Warsztaty typograficzne z Maciejem Kodzisem (dla dorosłych i młodzieży): część 1: 10-11.09.2021 część 2: 17-18.09.2021 

Litery, cyfry i znaki odkryjemy podczas pierwszej części warsztatu: badania typograficznego krajobrazu ulicy Kołłątaja. Maciej Kodzis, uznany wrocławski dizajner i twórca krojów pracujący na co dzień w Berlinie, przeprowadzi uczestników przez archiwa dotyczące ulicy oraz jej kolorową i różnorodną teraźniejszość. Wspólnie zdigitalizujemy i omówimy litery obecne w przestrzeni publicznej. 

Druga część warsztatu opierać się będzie na wykreślaniu liter, poszukiwaniu środków wyrazu dla charakteru ulicy, komponowaniu zestawu liter “Eureka”, opracowywaniu hasła i koncepcji dla muralu typograficznego. Efektem warsztatów będzie projekt typograficznego muralu, który następnie zrealizujemy w przestrzeni publicznej ulicy Kołłątaja. 

Warsztaty architektoniczne z Muzeum Architektury (dla dzieci i młodzieży): część 1: 02.10.2021 część 2: 09.10.2021

Podczas dwudniowych warsztatów, poprzez poddanie szczegółowej analizie Mezotenowca i jego otoczenia, zastanowimy się jak dbać o przestrzeń wspólną i co decyduje o jej jakości, a także jak decyzje poszczególnych użytkowników budynku wpływają na odbiór całej przestrzeni przez innych.  Wspólnie zastanowimy się nad tym czym jest sąsiedzkość i jak współpraca oparta na kolektywnie wypracowanych założeniach może zaowocować harmonijną architekturą. Efektem warsztatów będzie stworzony przez uczestników model Mezonetowca.

Interwencje w przestrzeni publicznej 

Zarówno makieta Mezonetowca jak i kompozycja liternicza inspirowana ulicą zyskają swoje miejsce w przestrzeni publicznej – miejsca ich realizacji do końca pozostaną tajemnicą a do ich tworzenia zostaną zaproszeni mieszkańcy i mieszkanki zaangażowani w procesy warsztatowe oraz lokalni artyści i artystki.

Finał: II połowa października ( data finału zależy od realizacji interwencji i podamy go w późniejszym terminie)

Finałem będzie wspólne świętowanie oraz spacer szlakiem interwencjach wraz z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów, mieszkańcami oraz artystami i artystkami zaangażowanymi w proces.

Powiedz o tym innym!

Chcesz zmienić widok?

Projektujesz i chcesz wesprzeć Wrocław swoim talentem? A może jesteś przedsiębiorcą
i czujesz, że Twój widok trzeba zmienić?

Skontaktuj się z nami